Sperm Testi

Sperm Testi (spermiogram Testi, Sperm Analizi, Sperm Tahlili)

Erkek İnfertilitesinde  erkeklerin ilk yaptırması gereken en önemli test sperm testidir.

Sperm Testi Nedir?

Sperm Testi, erkekte spermlerin çocuk yapma potansiyelini incelemek amacıyla yapılan mikroskobik bir  incelemedir.

Merkezimizde (WHO)  Dünya Sağlık Örgütünün yöntem olarak kabul ettiği Macler Chamber kamera yöntemi ile sperm sayımı  yapılmaktadır. Tüm spermiogramlarda  Kruger Morfolojisi, Fruktoz Tayini ,Vitalite ve Hos testi çalışılmaktadır. Sperm örneği (semen)  verildikten  2 saat sonra (ayrıntılı) spermiogram  sonucunuzu laboratuvarımızdan teslim alabilirsiniz.

Sperm Testi (spermiogram) Ne Zaman Yapılmalıdır?

1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir cinsel yaşamı olan çiftlerin, bebek sahibi olamamaları durumunda, hekimlerin erkeklerden isteyeceği ilk tahlil sperm testidir. Eşler böyle bir durumla karşılaştıklarında sperm testini yaptırmalıdırlar.

Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

Sperm testi (spermiogram, sperm tahlili) yaptırmadan önce 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu 3-4 günlük dönemde hiç bir şekilde boşalma (uyku vb.) olmamalıdır. Yapılan perhiz sonrası konusunda uzmanlaşmış androloji laboratuvarlarında ayrılan özel sperm verme odalarında masturbasyon yöntemi ile steril bir  kaba boşalma  gerçekleşmelidir. Penisten çıkan ilk damlalar çok önemlidir ve  kesinlikle  kabın dışarısına  taşırılmamalıdır. Eğer taşırılırsa görevliler bilgilendirilmelidir. Vermiş olduğunuz  sperm örneğinde uzman teknikerler spermlerin sayı, şekil, hareket ve akışkanlığı gibi başlıca  önemli kriterleri göz önünde alarak sperm incelemesini yapmaktadırlar. Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için 3-4 hafta  ara  ile iki kez  sperm örneği verilmelidir.

Semen (ejakülat, meni, sperm örneği )
Orgazma sonucunda erkekten gelen beyaz kremsi sıvıya  Semen (sperm örneği) denir. Sperm testi incelemesinde spermlerin sayısı, spermlerin şekilleri (morfoloji) spermlerin hareketliliği ve miktarları incelenir. Ayrıca verilen semen (sperm) örneğinin miktarı, pH´sı, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. Sperm testi değerlendirmesinde bir kaç farklı kriter vardır. “Kruger kriterleri” özellikle spermdeki şekil bozukluklarını göz önüne alan mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir. Kruger sınıflamasına göre spermlerin baş, orta bölüm ve kuyruk yapısındaki bozukluklara göre değerlendirilmesi yapılmaktadır. Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin doğurganlık kapasitesi belirlenir.

Erkekte sperm yapımı uzun süren bir süreçtir ve sürekli aynı özellikleri taşıması beklenemez.   Sperm testi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için ortalama 3 -4 hafta ara ile yapılmış en az 2 farklı semen (sperm) örneği incelenmelidir.  Özellikle azoospermik erkeklerde mutlaka ikiden fazla sperm testi (spermiogram) yapılmalıdır.

Sperm testi (spermiogram) fiyatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Semen (sperm) Örneği Verilirken Uyulması Gereken Kurallar

  • Sperm testi Ortalama 3-4 günlük cinsel perhizden (hiçbir şekilde boşalmama) sonra yapılmalıdır.
  • Semen (sperm) örneği vereceğiniz gün laboratuvarımıza gelmeden önce duş alınız ve temiz çamaşır giyiniz.
  • Laboratuvarımız da  semen (sperm) örneği vermeden önce ellerinizi yıkayınız ve az da olsa idrarınızı yapınız.
  • Dilerseniz sperm verme odalarımızda bulunan video oynatıcılar sayesinde daha iyi uyarıldıktan sonra boşalmanız semen miktarını arttırarak analiz sonucunu olumlu etkileyecektir.
  • Laboratuvarımızda özel sperm verme odalarımızda semen (sperm) örneğinizi verirken mastürbasyon esnasında su, sabun, tükürük, krem vb. gibi analiz sonucu olumsuz yönde etkileyecek maddeler asla kullanılmamalıdır.
  • Semen (sperm) örneği için verilen kaplar sterildir. Kabın ve kapağın iç kısmına dokunulmamalıdır.
  • Penisten gelen menilerin tamamının kabın içine verilmesi gerekir. Eğer yanlışlıkla dışarıya akar ise görevlilere bildirilmelidir.

Sperm Sayısını ve Sperm Üretimini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Vücudun tüm hücreleri dış etkenlerden etkileniyor. Erkeklerde ise spermler dış etkenlerden en kolay etkilenen hücreler  arasında yer alıyor. Sperm kalitesini olumsuz etkileyen pek çok faktör hayatımıza girdi ve girmeye devam ediyor. Sperm kalitesini bozan dış etkenleri sıralayacak olursak;

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı

Sigarada bulunan toksik maddelerin yanı sıra nikotinin damar büzücü etkisi erkeklerde sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde düşük ihtimalinin arttığı belirlenmiştir. Alkol impotans ve sperm üretiminin bozulmasına neden olur. Kronik alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı cinsel gücü azalttığını ve sperm hareketini ve üretimini olumsuz etkiliyor.

İlaç kullanımı

Tedavi sürecinde uzun süre kullanılan Kemoterapi ilaçları, ağır antibiyotikler , epilepsi ilaçları  ve antidepresan ilaçları sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Cinsel ilişki sıklığı

Cinsel ilişki sıklığı da sperm kalitesini etkileyen faktörler arasında yer alıyor.  Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken ideal cinsel ilişki sıklığının doğru belirlenmesidir. Çok sık cinsel ilişkinin yanı sıra, az sayıda girilen cinsel ilişki de sperm sayısını düşürüyor.  Sağlıklı sperm sayısı için ideal olan cinsel ilişki sıklığı gün aşırı ya da haftada 2-3 kez olarak tavsiye ediliyor.

Hormon içeren yiyecekler

Hormon içeren yiyecekler, bu hormonlar insan vücudunda östrojene dönüşüyor. Erkeklerin vücudunda östrojen hormonunun artması da sperm sayısının düşmesine neden oluyor.Kırmızı et ve kümes hayvanlarının yanı sıra hormon içeren soya sütü, soya filizi gibi ürünlerle birlikte her türlü sebze ve meyvede de bu tehlike söz konusu oluyor.

Sıcaklık faktörü

Testislerin sağlıklı sperm üretebilmeleri için vücut ısısından 1-2 derece daha soğuk olmaları gerekiyor. İdeal vücut ısısı 36 dereceyken testislerin olması gereken sıcaklığı 34 derece civarındadır.Yüksek ısı özellikle sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler. Çok dar iç çamaşırı ya da pantolon giyen kişilerde,  işi gereği testisleri çok ısınan erkeklerde (örneğin şöförlerde) sperm olumsuz etkilenir.

Hava kirliliği

Sperm üretimi yaklaşık 3 ay sürer. O arada olabilecek çevredeki kimyasal maddeler, radyasyon, zehirler, otomobillerden çıkan egzoz gazları, fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar hava kirliliğini artırıyor. Solunan nefesle birlikte pek çok zararlı atık insan vücuduna giriyor ve sperm kalitesini bozup sayı olarak da azalmasına neden oluyor.

Lütfen bizimle iletişime geçiniz.