Babalık Testi (DNA Testi) Nedir?

Hücrelerimizdeki tüm genetik bilgilerimizi bulunduran, 4 adet bazın “A, G, C, T” birbiri peşi sıralanması ile birlikte oluşmuştur. Her birey kendine özgü benzersiz bir DNA dizesine sahiplerdir. Doğan yeni bireylerin DNA yapısının yarısı Babadan, yarısı ise Anneden gelmektedir. Babalık testlerinde de babadan gelen DNA benzerliklerinden yola çıkılarak babalık testi sonucuna ulaşılmaktadır.

Babalık testi ne şekilde yapılmaktadır?

Babalık testine ihtiyaç duyan kişilerden swab ve kan gibi bazı örnekler alınarak yapılan DNA testleridir. Bu örnekler alınarak DNA üzerinde yapılan bir dizi test sonucu babalık testleri yapılarak, kişinin biyolojik açıdan babasının tespitinin yapılması işlemidir. Bu işlemlerde 22 STR bölgesi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Analiz edilen STR bölgeleri şu şekildedir:

Analiz edilen STR bölgeleri: D2S1338, D3S1358, D7S820, D8S1179, D13S317, D16S539, D18S51, D21S11, TPOX, THO1, vWA, CSF1PO, ve AMXY (Ameliogenin).

Babalık testleri güvenilir midir?

Çocuk ve Baba arasında genetik benzerliğin analizi Dünya standartlarında gerçekleştirilmektedir. FBI dahi yapılan ilgili testi baz almaktadır. 22 STR bölgesinde yapılan analiz %99.9 oranında doğruluk vermektedir. O nedenle bu testler oldukça güvenilirdir.

Babalık testi (DNA testi) nerelerde yapılmaktadır?

Bu testler adli tıp kurumu dışında, Sağlık Bakanlığınca ruhsat verilmiş DNA test merkezlerinde yapılmaktadır. Ancak özel olarak da bu testler yapılabilmektedir. Ancak bu testler mahkemelerce delil olarak kullanılamaz. Sadece kişiyi bilgilendirmek maksadıyla yapılabilmektedir.

Babalık testi hangi tür DNA örneklerden alınan numunelerle çalışılmaktadır?

Babalık testleri genellikle ağız içinden alınan swab ve kan örnekleriyle çalışılır. Bu örneklerin alınması oldukça kolaydır. Lakin çocuklar da swab alınması daha kolay olduğundan, çocuklarda swab örneği alımı tercih nedenidir.

Babalık testlerine saç teli, kıl, tüy gibi örneklerden çalışılabilir mi?

Babalık testlerinde rıza olması çok önemlidir. Kıl, saç teli ve tüyler her ne kadar üzerinde çalışılabilir örnekler olsa, kişinin rızasının olmama ihtimalinin yüksek olması nedeniyle test merkezlerimizde bu tür örnekler üzerinden test yapılmamaktadır.

Babalık testleri için şehir dışından gönderilen numuneler kabul edilmekte midir?

Birçok ilde test merkezimiz bulunduğundan ancak ve ancak örnekleri bu test merkezlerimizde kabul etmekteyiz. Kargo, kurye vb… şekilde gönderilen numuneleri test etmemekteyiz. Zira bu tür testlerde de rızanın olmama durumun söz konusu olma ihtimalinin yüksek olduğu şekilde değerlendirmekteyiz. 18 yaşından küçük çocukların testleri ise yasal olarak velisi aracılığı ile yapılmaktadır.

Babalık testlerini SGK karşılar mı?

Bilindiği üzere SGK tedavi edici ilaçların ve sağlık problemlerinin karşılanmasında destek sağlamaktadır. Bu testler bu kapsamda değerlendirilemeyeceği için bu testlerin SGK kapsamına girmesi mümkün olmamaktadır.

Babalık testi yaptırdığımızda kendimde olan diğer hastalıklar ortaya çıkar mı?

Babalık testlerinde bireylerin birbirleriyle olan DNA yakınlıkları test edildiğinden dolayı, başka bir genetik rahatsızlığın test sonucunda ortaya çıkması mümkün değildir.

Babalık testi, anne ya da babanın izni olmaksızın yapılabilir mi?

Kişi rızası olmadan kesinlikle test yapılmamaktadır. Reşit olmayan küçük çocuklar ise de, velilerinden birinin izni olmadan bu test gerçekleşmemektedir.

Babalık testlerinde annelerin de numune vermesi gerekli midir?

Adından da anlaşılacağı üzere, babalık testlerinde annenin herhangi bir örnek vermesine gerek duyulmamaktadır. Zira babalık testlerinde baba ve çocuğun birbirleriyle olan dna benzerleri test edilmektedir. Bu nedenle annenin dna testinde bulunmasına gerek yoktur.

Test sonuçlarımın gizliliği ve test sonuçlarımın sonucu ne şekilde saklanıp – korunmaktadır?

Test sonuçlarınız kesinlikle siz dışında hiç kimse ile paylaşılmamaktadır. Ayrıca test sonuçları sizin istemediğiniz hiç kimse ile paylaşılmamaktadır. Bu testler ayrıca internete açık ortamlarda tutulmadığından dolayı hacker veya herhangi bir zararlı yazılım tarafından sızdırılmasına da olanak sağlamamaktadır. Yapılan testlere ait sonuçlar, şifrelenmiş bir şekilde internete açık olmayan veri tabanlarında bir süre kayıt altında tutulmakta, kişilerin bu verilerin silinmesini istemesi durumunda, geri getirilmeyecek şekilde silinmektedir. Bu verilerin silinmesini beyan etmeyen kişilerin ise, test sonuçları 3 ay sonunda geri getirilmeyecek şekilde imha edilmektedir. Beyan yoluyla test sonuçlarının saklanması da mümkündür. Beyan etmeniz durumunda test sonuçlarınız internete kapalı ve şifreli ortamlarda süresiz olarak saklanabilmektedir.

Babalık testi ne kadar süre içinde sonuçlanır?

Babalık testlerimiz 7 ila 10 gün içinde sonuçlandırılabilmektedir.