Babalık Testi ve DNA Testi

Babalık testi ve dna testi çalışmalarımız; çocuğun DNA profiliyle “olası baba”’nın ( veya mümkünse annenin ) DNA profillemesinin karşılaştırılmasıyla gerçekleştirilir. Zira çocuğun DNA profilinin yarısı, biyolojik ailesinden gelen DNA mirası ile şekillenmiştir. Buna suretle yapılan test sonuçları çocuğun DNA mirasında “olası baba”’nın DNA hücrelerinin olup olmadığı belirlenmesinde kullanılır. Test yapılan çocuk ve “olası baba” arasında biyolojik bağ var ise genetik izler bunu belirgin olarak ortaya çıkarır

Babalık testi veya ev ortamında dna testi ile gerekli olan numuneler kendi evinizden alınır ya da siz alarak bize gönderebilirsiniz. DNA Test kiti paketlerinde gerekli bilgilendirmeler ve bizlere geri gönderilecek olan örnekler için özel zarfları mevcuttur. Standart olarak kullandığımız örnek “yanağın iç kısmından alınan tükürük (hücreler)” dir. Özel pamuklu çubuklarla yanağın içine sürtülerek basitçe alınabilir. Bu testin amacı çocuğunuz hakkındaki kişisel merakınızı gidermektir ve mahkemede delil olarak kullanılması mümkün değildir.

  • Endişelendiğiniz durumlarda veya mahkemeye başvurmadan önce , EasyDNA Laboratuvarlarında bilgilendirme amacıyla yaptıgımız DNA testinde  7 gün içinde % 99,999… doğru sonuçelde etmek için 25 STR lokus artı cinsiyet tanımlama markerı ile çalışmaktadır.
  • Testin GİZLİLİĞİ için sonuçlar sadece irtibatta olduğumuz katılımcı ile paylaşılmaktadır.
  • Hızlı test seçenekleri mevcuttur. Bu testlerimiz 3 İş günü içinde raporlanmaktadır.
  • Sizin için en iyi test seçeneğini öğrenmek için uzmanlarımızla görüşmeniz yeterli olacaktır.

DNA testinin çalışılması için ;

Ağız içi sürüntü örneği,  Tırnak(5-10 adet ), Diş Fırçası ( 30 günlük ),sigara izmariti, sperm lekesi, kan lekesi, Saç vs. örneklerinden birisini merkezlerimize gelerek vaya kargo ile bize iletmeniz yeterli olacaktır.

DNA Test merkezi , sizler için gizli, doğru, hızlı ve uygun fiyatlı babalık testi hizmetleri sunmaktadır. Babalık DNA testleri, bir erkeğin bir çocuğun biyolojik babası olma ihtimalini belirler.

Standart bir DNA ( babalık) testinde, test edilen taraflar arasında bir çocuk, iddia edilen baba bulunur. DNA Test merkezi  acil test seçenekleri ile bukkal bezleri veya numune toplama kartlarını (WhatmanTM FTA® veya WhatmanTM 903) kullanarak 7  iş gününde  sonuç vermektedr. DNA Test merkezi aynı zamanda çok sayıda başka örnek türünü test edebilir,DNA Test Merkezi % 100 doğru sonuç elde etmek için 22 STR lokus artı cinsiyet tanımlama markerı ile çalışmaktadır.

Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Babalık testi için annenin de kan vermesi gerekli midir?

Babalık testi için anneden kan almak mecburi değildir, ancak  çocuğun hastanede karışmış olması gibi küçük olasılıkları ortadan kaldırmak için bazı özel durumlarda annedende kan alınabilir.

Ankara dışında yaşayan kişilere babalık testi uygulayabiliyor musunuz?

Evet; babalık testi yaptırmak isteyen kişiler merkezimize başvurdukları takdirde  personelimizi yaşadığınız şehre göndererek örneklerinizin alınmasını sağlamaktayız. Şehirlerarası hizmetimiz ek ücrete tabidir. Lütfen randevu alınız.

DNA testinin fiyatı ne kadardır?

Ücret bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SGK anlaşmanız babalık testini kapsıyor mu?

SGK anlaşmaları babalık testini kapsamamaktadır.

Başka hangi genetik testler çalışılıyor?

Babalık testinin yanı sıra çok geniş bir DNA tabanlı test paneline sahip olan laboratuvarımızda moleküler genetik, moleküler sitogenetik, postnatal sitogenetik, prenatal Sitogenetik ve moleküler enfeksiyon alanlarında da hizmet verilmektedir.