Dünyaca ünlü bir anket şirketinin yaptığı araştırmada, Aldatma Testi ve DNA Testlerindeki artışın korkutucu seviyelere ulaştığı belirtildi. İngiltere ve ABD menşeili merkezlerin de bulunduğu DNA test merkezleri her 100 testin 46’sında sonuçların negatif olduğunu, bunun da aile yapısını derinden etkilediğini belirtti.

Özellikle ankette merkezi yerleşim yerlerinden değil de, kırsal kesimlerden katılım gösteren vakalardaki artış dikkat çekmektedir. DNA testi için babadan ve çocuktan alınan tükürük, saç, tırnak, diş fırçası örnekleri ile 1 hafta içerisinde aile bireyleri arasındaki biyolojik bağlar %99,99 oranında ortaya konmaktadır.

DNA testi sadece baba ve çocuk arasında değil aynı zamanda bu testler anne, kardeş, amca, hala ve dedelik testi  olarak da babaya ulaşılamayan durumlarda yapılabilinmektedir.

Merak edilen hususlardan biri de doğum esnasında bebeklerin karışması bu gibi durumlarda Anne Baba ve çocuktan alınan örneklerle yapılan DNA testlerinde  çıkan sonuçlarla  doğum sonrası şaibeli durumlar ortadan kaldırılmaktadır.Özellikle yurtdışında yaşanan tüp bebek merkezlerinde embriyoların karışması veya kasıtlı olarak sperm veya yumurta değişikliği yapılan merkezlerde tedavi gören bir çok vaka bebeklerine DNA testi yaptırarak şaibeli durumu ortadan kaldırmışlardır.

Diğer bir merak edilen husus DNA testlerinde çocuklara bu durumu yansıtmamak ve çocuk gelişim döneminde kalıcı bir etki yaratmamak için  gizli şekilde test yapılıp yapılmayacağıdır bu gibi durumlarda bir çok merkez diş fırcası, tırnak, göbek bağı, gibi  çocuklarına ait örnekleri merkezlere getirerek veya kargo ile de çocuklarına hissettirmeden de DNA testini yaptırabilmektedirler..

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment